Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2863 Kennedy Blvd.
Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$5
Last Sale Date
Nov 30, 1995
Property Information
Block10601
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106
Building Details
Building Class---
Description2S&BT&1S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$469,100
20%
Improvement Value:$1,857,400
80%
Total Assessment$2,326,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $51,951 | -0.6% |
| 2024 | $52,276 | +40.1% |
| 2023 | $37,317 | -0.4% |
| 2022 | $37,457 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.