Skip to content

530 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block8206
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description1&2S-BF-7C-H
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,394,500
56%
Improvement Value:$1,105,500
44%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,825-0.6%
2024$56,175+40.1%
2023$40,100-0.4%
2022$40,250+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3324, Page 918