Skip to content

845 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2011
Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Mar 2, 2006

Property Information

Block9301
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description4S-4C-12U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
10%
Improvement Value:$1,926,400
90%
Total Assessment$2,145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,918-0.6%
2024$48,218+40.1%
2023$34,420-0.4%
2022$34,549+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 7854, Page 331