Skip to content

387 Summit Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$117,299
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block10704
Lot16
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$124,200
61%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,560-0.6%
2024$4,588+40.1%
2023$3,275-0.4%
2022$3,288+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,299

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9280, Page 487Recorded2/8/2018

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9054, Page 275Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 9054, Page 275

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9054, Page 268Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 8080, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1900