Skip to content

403-405 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1891
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 1997

Property Information

Block10704
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-22U

Assessment

Land Value:$1,210,000
42%
Improvement Value:$1,640,000
58%
Total Assessment$2,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,641-0.6%
2024$64,040+40.1%
2023$45,714-0.4%
2022$45,885+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1891