Skip to content

28 Jones St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 5, 2016

Property Information

Block10704
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
54%
Improvement Value:$231,000
46%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9156, Page 35Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5557, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1890