Skip to content

17 Perrine Ave.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block10803
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,556,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,556,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,752-0.6%
2024$34,970+330.2%
2023$8,129-0.4%
2022$8,159+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 9652, Page 677Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft1,804DeedBook 9447, Page 814Recorded11/6/2019

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8864, Page 4

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3782, Page 7