Skip to content

3 Perrine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2020
Apartment

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block10803
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description6S+BT-B+F-37U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,643
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,035,000
24%
Improvement Value:$6,413,400
76%
Total Assessment$8,448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$188,653-0.6%
2024$189,836+40.1%
2023$135,512+148.7%
2022$54,499+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft3,643DeedBook 9068, Page 444Recorded10/9/2015