Skip to content

12 Perrine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jun 11, 1981

Property Information

Block10803
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,800
62%
Improvement Value:$213,100
38%
Total Assessment$559,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503-0.6%
2024$12,581+40.1%
2023$8,981-0.4%
2022$9,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3324, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1902