Skip to content

109 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1862

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block10901
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2.5SBT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
42%
Improvement Value:$442,000
58%
Total Assessment$760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,971-0.6%
2024$17,077+40.1%
2023$12,190-0.4%
2022$12,236+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 9000, Page 942Recorded10/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1862