Skip to content

67 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block10901
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
72%
Improvement Value:$117,500
28%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,490-0.6%
2024$9,550+40.1%
2023$6,817-0.4%
2022$6,843-2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,540DeedBook 9655, Page 207Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9386, Page 418Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8867, Page 598

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7279, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1902