Skip to content

44 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block9704
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
44%
Improvement Value:$301,500
56%
Total Assessment$542,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114-0.6%
2024$12,190+40.1%
2023$8,702-0.4%
2022$8,734+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 7174, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1902