Skip to content

10 Waldo Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1972

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 18, 1980

Property Information

Block10901
Lot85
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description1SBT-CB&F-D-1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,093
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
57%
Improvement Value:$246,700
43%
Total Assessment$571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,766-0.6%
2024$12,846+40.1%
2023$9,170-0.4%
2022$9,204+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3313, Page 1185

Property Built

Built

Year Built: 1972