Skip to content

12 Waldo Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$641,500
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block10901
Lot86
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
55%
Improvement Value:$263,100
45%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,132-0.6%
2024$13,215+40.1%
2023$9,433-0.4%
2022$9,468+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$641,500

From:

To:

DeedBook 9227, Page 728Recorded8/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965