Skip to content

82 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1962

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block6901
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,919
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
27%
Improvement Value:$477,500
73%
Total Assessment$657,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,684-0.6%
2024$14,776+58.8%
2023$9,306-0.4%
2022$9,341+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft1,919DeedBook 9743, Page 634NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1962