Skip to content

397 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Date
Jul 17, 1994

Property Information

Block11006
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$687,000
70%
Improvement Value:$288,000
30%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,772-0.6%
2024$21,908+21.5%
2023$18,034-0.4%
2022$18,101+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4753, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1890