Skip to content

223 Warren St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block14202
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$868,500
60%
Improvement Value:$590,300
40%
Total Assessment$1,458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,575-0.6%
2024$32,779+40.1%
2023$23,399-0.4%
2022$23,487+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3314, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1890