Skip to content

67.5 Erie StreetJersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Apr 4, 1996

Property Information

Block11105
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
56%
Improvement Value:$492,000
44%
Total Assessment$1,119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,987-0.6%
2024$25,144+40.1%
2023$17,949-0.4%
2022$18,016+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4987, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1900