Skip to content

580 Jersey Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block11105
Lot33
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage702
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$324,100
76%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,470-0.6%
2024$9,530+40.1%
2023$6,803-0.4%
2022$6,828+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 7928, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1880