Skip to content

48 Coles St.

Jersey City, NJ 07302

Built 2021

Last Sale Price
$1,098,597
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block11108
Lot43
QualifierC0100
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
35%
Improvement Value:$688,500
93%
Total Assessment$736,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,455-0.6%
2024$16,558+178.5%
2023$5,944+0.0%
2022$5,944
Property History

Property Sale

Sale
$1,098,597
Sq Ft1,185DeedBook 9591, Page 12Recorded8/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021