Skip to content

245 Third St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Nov 16, 1995

Property Information

Block11109
Lot3
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0771
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,100
82%
Total Assessment$555,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,395-0.6%
2024$12,473+40.1%
2023$8,904-0.4%
2022$8,937+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4954, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1887