Skip to content

243 Third St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block11109
Lot4
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage4,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,800
22%
Improvement Value:$683,500
81%
Total Assessment$847,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,925-0.6%
2024$19,043+95.4%
2023$9,745
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft4,076DeedBook 9654, Page 837Recorded4/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1887