Skip to content

245 Third St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block11109
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0739
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$450,800
82%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299-0.6%
2024$12,376+40.1%
2023$8,835-0.4%
2022$8,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft739DeedBook 9953, Page 942Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$675,000

Property Sale

Sale
$578,000

From:

To:

Sq Ft739DeedBook 9143, Page 831Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$448,500

From:

To:

Sq Ft739DeedBook 9087, Page 604Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5268, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1887