Skip to content

309 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block11113
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$693,000
64%
Improvement Value:$383,400
36%
Total Assessment$1,076,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,036-0.6%
2024$24,187+40.1%
2023$17,265-0.4%
2022$17,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5897, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1880