Skip to content

315 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,717,500
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block11113
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,477
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,500
42%
Improvement Value:$874,500
58%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705+40.1%
2023$24,060-0.4%
2022$24,150+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,717,500

From:

To:

DeedBook 9375, Page 298Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4552, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1890