Skip to content

307-307.5 Second Street

Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block11113
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,000
68%
Improvement Value:$317,600
32%
Total Assessment$992,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,165-0.6%
2024$22,304+40.1%
2023$15,921-0.4%
2022$15,981+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5511, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1890