Skip to content

34 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block11113
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,500
55%
Improvement Value:$448,500
45%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330+4.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9181, Page 40Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5033, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1930