Skip to content

126 Mercer St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Jul 3, 2020

Property Information

Block12802
Lot32
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC1588
Description4S-B-D-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$893,000
90%
Total Assessment$993,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,174-0.6%
2024$22,313+40.1%
2023$15,928-0.4%
2022$15,987+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000
Sq Ft1,588DeedBook 9508, Page 398Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9038, Page 619Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 7592, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1900