Skip to content

271 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Dec 8, 1995

Property Information

Block11202
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
58%
Improvement Value:$483,900
42%
Total Assessment$1,148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,655-0.6%
2024$25,816+40.1%
2023$18,428-0.4%
2022$18,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4943, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1860