Skip to content

283 Seventh St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block11202
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$663,700
87%
Total Assessment$763,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,053-0.6%
2024$17,160+40.1%
2023$12,250-0.4%
2022$12,296+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,572DeedBook 9440, Page 205Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 8779, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1880