Skip to content

275 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 18, 2023

Property Information

Block11202
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,346
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
46%
Improvement Value:$791,100
54%
Total Assessment$1,456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,515-0.6%
2024$32,719+40.1%
2023$23,356-0.4%
2022$23,443+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 8816, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1860