Skip to content

109 Erie Street(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block11203
Lot18
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$395,700
80%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,069-0.6%
2024$11,138+40.1%
2023$7,951-0.4%
2022$7,981+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890