Skip to content

319 Barrow St.(Unit C0703)Jersey City, NJ 07302

Built 1898

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block12705
Lot12
QualifierC0703
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0810
Description6S-B-2C-26U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$375,800
79%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,625-0.6%
2024$10,691+40.1%
2023$7,632-0.4%
2022$7,660+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898