Skip to content

319 Barrow St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1898

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block12705
Lot12
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0800
Description6S-B-2C-26U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$331,800
77%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642-0.6%
2024$9,703+40.1%
2023$6,926-0.4%
2022$6,952+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898