Skip to content

225 Fifth St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$807,000
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block11205
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,024
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
51%
Improvement Value:$491,800
49%
Total Assessment$1,002,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,395-0.6%
2024$22,535+40.1%
2023$16,087-0.4%
2022$16,147+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$807,000
DeedBook 7737, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1870