Skip to content

251 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block11205
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
34%
Improvement Value:$1,260,200
66%
Total Assessment$1,906,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,565-0.6%
2024$42,832+40.1%
2023$30,575-0.4%
2022$30,690+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5161, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1870