Skip to content

253 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 21, 2006

Property Information

Block11205
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
38%
Improvement Value:$1,054,000
62%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,961-0.6%
2024$38,199+14.8%
2023$33,285-0.4%
2022$33,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 8075, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1870