Skip to content

249 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jul 24, 1997

Property Information

Block11205
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,000
36%
Improvement Value:$1,088,000
64%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,961-0.6%
2024$38,199+30.4%
2023$29,303-0.4%
2022$29,413+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 5169, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1870