Skip to content

232.5 Fourth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1837

Last Sale Price
$1,285,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block11205
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,350
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,500
46%
Improvement Value:$568,700
54%
Total Assessment$1,053,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,518-0.6%
2024$23,665+40.1%
2023$16,893-0.4%
2022$16,957+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,285,000
Sq Ft1,350DeedBook 9556, Page 487Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$1,199,000

From:

To:

DeedBook 9171, Page 793Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$1,199,000
DeedBook 9171, Page 793

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 8873, Page 714

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6008, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1837