Skip to content

248 Fourth St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1,510,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block11205
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,429
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,000
50%
Improvement Value:$611,900
50%
Total Assessment$1,223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,330-0.6%
2024$27,501+40.1%
2023$19,631-0.4%
2022$19,705+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,510,000
Sq Ft2,429DeedBook 9660, Page 323Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 3306, Page 1192

Property Built

Built

Year Built: 1905