Skip to content

322 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 1, 2004

Property Information

Block11207
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,034
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,500
59%
Improvement Value:$522,000
41%
Total Assessment$1,272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,415-0.6%
2024$28,593+40.1%
2023$20,411-0.4%
2022$20,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 7394, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1905