Skip to content

330 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 26, 1986

Property Information

Block9902
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U+2SF1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,939
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
53%
Improvement Value:$631,100
47%
Total Assessment$1,351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,170-0.6%
2024$30,359+40.1%
2023$21,672-0.4%
2022$21,753+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3657, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1905