Skip to content

428 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1897

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 22, 2004

Property Information

Block11207
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage783
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,600
64%
Improvement Value:$250,000
36%
Total Assessment$694,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,510-0.6%
2024$15,608+40.1%
2023$11,141-0.4%
2022$11,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7258, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1897