Skip to content

330 Fourth St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block11207
Lot5
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F-4U-G-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$566,300
85%
Total Assessment$666,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,878-0.6%
2024$14,972+40.1%
2023$10,687-0.4%
2022$10,727+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft1,168DeedBook 9878, Page 307Recorded2/6/2025

Property Sale

Sale
$792,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 9392, Page 80Recorded4/2/2019

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 8958, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1897