Skip to content

308 Fifth St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 23, 2005

Property Information

Block11209
Lot19
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1183
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,183
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$566,700
85%
Total Assessment$666,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,887-0.6%
2024$14,981+40.1%
2023$10,694-0.4%
2022$10,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 7675, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1887