Skip to content

232 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 1897

Last Sale Price
$1,555,000
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block11402
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,481
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
46%
Improvement Value:$722,900
54%
Total Assessment$1,349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,143-0.6%
2024$30,332+40.1%
2023$21,652-0.4%
2022$21,733+22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,555,000

From:

To:

DeedBook 9125, Page 31Recorded6/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1897