Skip to content

308 Fifth St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block11209
Lot19
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building ClassC1112
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$463,500
82%
Total Assessment$563,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583-0.6%
2024$12,662+17.2%
2023$10,801-0.4%
2022$10,842+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7499, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1887