Skip to content

205 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block11302
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-BD-3UNHG1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,766
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$788,500
42%
Improvement Value:$1,067,700
58%
Total Assessment$1,856,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,449-0.6%
2024$41,709+40.1%
2023$29,773-0.4%
2022$29,885+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,050,000
Sq Ft3,766DeedBook 9539, Page 150Recorded2/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1870