Skip to content

139 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block14203
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,705
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$916,800
51%
Improvement Value:$880,500
49%
Total Assessment$1,797,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,134-0.6%
2024$40,385+40.1%
2023$28,829-0.4%
2022$28,937+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft3,705DeedBook 9631, Page 914Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$1,095,000
DeedBook 8833, Page 930

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 8389, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1877