Skip to content

206 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2016

Property Information

Block11302
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,906
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
70%
Improvement Value:$285,100
30%
Total Assessment$950,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,216-0.6%
2024$21,349+40.1%
2023$15,240-0.4%
2022$15,297+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 8766, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1895